Robert Vano

Robert Vano

Robert Vano narodený 5. mája 1948 v Nových Zámkoch je významný svetovo známy slovenský fotograf žijúci v Prahe.

Robert Vano

Robert Vano
Robert Vano

sa narodil na Slovensku v meste Nové Zámky. Po maturite v roku 1967 miesto nástupu na vojnu emigroval cez Juhosláviu a Taliansko do Spojených štátov, kde sa uchytil ako kaderník a vizážista.

Bol asistentom módnych fotografov, od roku 1984 je samostatným fotografom. Robert Vano pôsobil v New Yorku, Paríži a Miláne, kde fotografoval pre módne časopisy (napr. Cosmopolitan, Harper ‚s Bazaar, Vogue).

Od roku 1990 žije v Prahe, kde v období 1996-2003 pracoval ako umelecký riaditeľ v českom vydaní časopisu a potom do roku 2009 v agentúre Czechoslovak models. Od tej doby Robert Vano pracuje ako fotograf na voľnej nohe.

Robert Vano

VIDEO13. komnata Roberta Vana

Robert Vano Expozícia snímkov na Prague Photo 2011
Robert Vano Expozícia snímkov
Prague Photo 2011

Robert Vano je predovšetkým módny a reklamný fotograf. Fotografuje čiernobiele portréty a akty na klasický film a používa tiež už málo používanú techniku platinotypiu. Spolupracuje so svetovými značkami, vedie workshopy „Daylight nude“. Najradšej fotografuje pri dennom svetle.

Vano sa otvorene hlási k svojej homosexuálnej orientácii. Gay portál Colour Planet ho v roku 2009 vyhlásil za jedného z najvplyvnejších českých gayov.

Svoje založenie zohľadňuje aj v tvorbe, preslávili ho okrem iného mužské akty. Jedným z jeho hlavných umeleckých vzorov bol napríklad aj americký fotograf Robert Mapplethorpe.

V roku 2009 sa uskutočnila v pražskom Mánese Vaňová doteraz najväčšia výstava, ktorej názov The Platinum Collection odkazuje na jeho techniku.

 

Zdroj: wikipedia.org


Robert Vano

Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Facebooku i na Google+.

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veĺké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete..

Pridaj komentár