Kaplnka svätého Antona Nové Zámky

Kaplnka svätého Antona Nové Zámky

Kaplnka svätého Antona Nové Zámky

Kaplnka svätého Antona Nové Zámky. Postavili ju v roku 1913. Na stavbu finančne osobne prispel sumou 200 korún aj kráľ František Jozef. Na vnútornej stene kaplnky je nápis, ktorý v slovenskom preklade znie:

Kaplnka svätého Antona Nové Zámky
Kaplnka svätého Antona Nové Zámky

„Túto kaplnku vyhotovili námahou Margity Antala a vdovy po Jána Zemana, rodenej Mária Schindler, druhá na údržbu kaplnky založila nadáciu zo 600 korún. 1913”
Kaplnka svätého Antona Nové Zámky

Nad týmto nápisom nájdeme aj druhú pamätnú tabuľu, kde je text:

„Manželka Štefana Dömeho, rodená Juliana Fujasz, opatrovateľ kaplnky svätého Antona dala 3 000 to jest tritisíc Kč na rekonštrukciu kaplnky v roku 1931.”

 

Kaplnka svätého Antona Nové Zámky

Kaplnka svätého Antona Nové Zámky – svätý Anton Padovský

Kaplnka svätého Antona Nové Zámky
Svätý Anton Paduánsky

Svätý Anton Padovský alebo Svätý Anton Paduánsky/ z Padovy / Lisabonský (* 15. august 1195, Lisabon – † 13. jún 1231, Padova) je katolícky svätec, ktorý sa narodil v bohatej lisabonskej rodine ako Fernando de Bulhoes.

Prijali ho medzi rehoľných kanonikov svätého Augustína v Coimbre. Prijal meno Anton a čoskoro po kňazskej vysviacke prestúpil k Menším bratom – františkánom, aby mohol ísť šíriť vieru medzi africké národy.

Namiesto toho sa však stal úspešným kazateľom vo Francúzsku a Taliansku a ako prvý vo svojej reholi učil bratov teológiu.

Bol obdarovaný schopnosťou bilokácie, prorokovania a čítania v svedomí ľudí. V r. 1230 prišiel do Padovy a tam zomrel 13. júna nasledujúceho roku. Po jednom z najkratších procesov kanonizácie bol vyhlásený za svätého už po 11 mesiacoch pápežom Gregorom IX.

Na zobrazeniach má Anton Padovský na sebe františkánsky odev a často v rukách drží malého Ježiša.

Zázraky svätého Antona Paduánskeho

V čase svätého Antona z Padovi dvaja šlachtici prechovávali k sebe nezmieriteľnú nanávisť. Za búrlivek hádky, čo sa strhla pri jednom ích stretnutí za noci, bol jeden z ních zabitý. Ten, ktorý zostal na žive, odtiaholmrtvé telo do parku popri ceste a tu ho pod stromami pochoval.

A ten park obklopoval dom, v ktorom bývali rodičia svätca. Orgány spravodlivosti všade hľadali telo zmiznutého, až ho nakoniec našli tam, kde bolo zakopané. Okamžite začali upodozrievať z vraždy svätcovho otca. Márne dokazoval svoju nevinu, jeho vina bola príliš očividná.

Fotogaléria: » Nové Zámky Kaplnky

Hoci svätý Anton sa v tom čase nachádzal v ďalekej Padove, vedel o ťažkostiach, s ktorými jeho otec zápasil, aj o obvinení vznesenom proti nemu. V podvečer predstúpil pred otca gvardiana, predstaveného kláštora, a požiadal ho, aby mu dal povolenie odísť na jeden deň. Otec gvardián mu dal súhlas bez toho, aby sa ho na niečo pýtal: myslel si, že ide o nejakú pastoračnú povinnosť v okolí Padovy.

Svätec vyšiel z kláštora a dal sa na pochod. A hoci Padovu oddeľoval od Lisabonu stovky kilometrov, nasledujúce ráno už bol v rodnom meste a predstúpil pred sudcu ako očitý svedok dokázať nevinu svojho otca. Každý pokus o obhajobu a svedectvo však bola márna: sudca nezmenil presvedčenie, že dôkaz považoval skutočnosť, že telo sa našlo v parku jeho otca.Vtedy svätec vyslovil požiadavku, ktorá vzbudila všeobecné ohromenie : aby telo mŕtveho priviezli do súdnej siene a podrobili a podrobili výsluchu, pričom on sám sa postará, aby svedčilo.

 

Zdroj: wikipedia.org


Kaplnka svätého Antona Nové Zámky

Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Facebooku i na Google+.

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veĺké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete..

Pridaj komentár