Henrieta Nagyová

Henrieta Nagyová

Henrieta Nagyová sa narodila 15. decembra 1978 v Nových Zámkoch vtedy ešte v bývalom Československu, dnes Slovensko. Henrieta Nagyová je bývalá slovenská profesionálna tenistka, ktorá profesionálne tenisovú kariéru začala v roku 1994.

Henrieta Nagyová
Henrieta Nagyová

Najviac klasifikovaná na rebríčku WTA vo dvojhre bola na 21. mieste (17. septembra 2001). V jej tenisovej hre došlo k poklesu jej výkonnosti vplyvom stálych zranení, čo sa prejavilo na poklese v rebríčkovom hodnotení.

Na konci roka 2005 sa posunula vyššie na 145. miesto, ale následne sa opäť prepadla za 200. v poradí. V roku 2006 ukončila Henrieta Nagyová svoju kariéru.

Na okruhu WTA vyhrala 9 turnajov vo dvojhre (a 9 ITF) a 4 turnaje vo štvorhre (a 5 ITF).

Henrieta Nagyová – profesionálna tenistka

Reprezentovala Slovensko na LOH 2000 v Sydney. V roku 2002 bola členkou víťazného slovenského družstva vo Fed Cupe. Tenisová reprezentantka Henrieta Nagyová, trénerka a zakladateľka tenisovej akadémie.

Je jedným zo zakladajúcich členov I. Polo Klub Bratislava 1888, ktorý nadväzuje na tradíciu hry. Je to z čias Rakúsko Uhorskej monarchie kde základy športu položili vo Viedni knieža Otto Windisch-Graetz, princ Vinzenz Auersperg, gróf Ferdinand Kinsky a gróf Gizycki. 23. Októbra 1910 ustanovením prvého „Reit- und Polo-Klub in Wien“. 8. októbra 2013 sa Henrieta Nagyová stala matkou, keď sa jej narodila dcéra Valentínka.

Henrieta Nagyová

Henrieta Nagyová 2011

Henrieta Nagyová začala hrať tenis vo veku 4 rokov v Nových Zámkoch. Svoju kariéru malej nádejnej tenistky začala budovať v novozámockých Tenisových kurtoch na Čerešňovej ulici. Má 1 brata Romana, ktorý ju často sprevádzal na cestách po turnajoch. Matka a otec tiež hrali tenis na univerzite.

Henrieta Nagyová skončila svoju profesionálnu kariéru v roku 2006, kvôli zraneniu chrbta. Bolo to pre ňu veľmi ťažké opustiť šport ktorý tak miluje. V rokoch 2007 – 2008 začala pomáhať slovenskej federácii a v apríli 2009 si otvorila malú tenisovú akadémiu v Bratislave.

V súčasnosti pracuje na plný úväzok na svojej tenisovej akadémii, riadeniu Fed Cup -u a vo voľnom čase hraje konské pólo.

Vo svojom voľnom čase sa tiež rada venuje sledovaniu filmov, počúvaniu hudby a joge. Ako každá žena má rada módu a v minulosti ju aj často predvádzala pre fotenie. Má moc rada Argentínu, pretože podľa jej vyjadrenia v nej žije mnoho skvelých ľudí, je tam príjemné počasie, chutné jedlo a samozrejme konské pólo fariem.

Henrieta Nagyová 1994 – 2000

1994 – V prvých štyroch profesionálnych podujatiach na ITF Circuit, dosiahla dvoch Semifinále, potom vyhrala prvé dva tituly na ITF/Olsztyn-POL and ITF/Porec-CRO

1995 – vyhrala dva ITF tituly dvojhry na ITF/Bordeaux-FRA and ITF/Athens-GRE; zlepšila si koniec sezóny postupom z 242 miesta, vzostup do Top 200

1996 – Prvýkrát postup do Top 50; víťazstvo v kariére najprv Tour titul dvojhry vo Varšave (nad svetovou 16 -tkou Paulus vo finále.); získala tiež dva ITF Circuit tituly vo dvojhre na ITF/Cali-COL and ITF/Bratislava-SVK

1997 – Dosiahla 3 miesto v debutovom Australian Open; dosiahnuté tri priame finále dvojhry, padá na Warsaw and Maria Lankowitz v obrane ITF / Bratislava-SVK. Vyhrává posledné Tour je to udalosť roka v Pattaya City.

Henrieta Nagyová vyhráva nad Dragomir Ilie v Semifinále a končí ako druhá vo finále s Van Roost, a po tretie, vyhrala prvú Tour titulu v štvorhre v Bol (w/Montalvo) and Kuala Lumpur (w/Plischke).

Prvá výhra

Henrieta Nagyová konské pólo
Henrieta Nagyová
ako hráčka konského póla

1998 – 40 TOP stretnutí vyhrala prvýkrát a na konci roka dosiahla prvé miesto v rebríčku TOP 30  najlepšieho roka kariéry v Grand Slam, v Austrálii a na Roland Garros končí ako štvrtá.

Prvýkrát vyhrala po sebe idúce Tour tituly, triumfuje v Sopot a Istanbule (nad Barabanschikova 11-9 v treťom nastavenom tajbrejku.). Pred týmto strajkom, neprehrala s nikým mimo Top 10 v šiestich zo siedmich podujatí (výnimkou je číslo 75 Graf, po návrate od zranenia)

1999 – Získává titul v Prostějove nad Farina Elia vo finále. Dosiahla Tier I QF v Indian Wells (zvelaďuje svoju kariéru, najlepšie víťazstvo nad svetovou hráčkou č. 3 Selešovou).

V Hilton Head v semifinále (nad č.9 Coetzer) v Pörtschach ; dosahuje ďalších Top 20 víťazstiev nad č.16 Coetzer v Berlíne a č.12 Tauziat v New Haven

2000 – vyhrala prvýkrát tri tituly dvojhry Tour v jednej sezóne, získává tiež označenie päť rokov po sebe víťazstvo aspoň jednom titule Tour.

Na všetky tri víťazstvá prišila ako nenasadený hráč. 3 miesto nad Hopmans to bola výhra vo Varšave. V júli nad Henin na ceste k titulu v Palerme (nadd Nola vo finále.); vo finále vyhráva Kuala Lumpur nad Majoli

Henrieta Nagyová 2001 – 2003

2001 – Prvý krát tlačí na eventuálneho majstra Capriati o 75 miesto vo svetovom rebríčku v boji o 3 miesto na jej prvom Australian Open. Vyhrala ôsmy zápas v kariére ITF okruh titul dvojhry na ITF / Boynton Beach-USA.

Dosiahla druhý krát 4. miesto na Roland Garros, 3 miesto s Clijsters dosiahla QF v Hertogenbosch. 2. miesto v New Havene s Mauresmo v najdlhšom tajbrejku roka. V semifinále postupuje na prvé Tour roka na Bahia so Seles; dokončila sezónu, dosiahla prvé finále roka v Pattaya City s Schnyder.

Dominika Cibulková s Henrietou Nagyovou na Fed Cup 2008
Dominika Cibulková s Henrietou Nagyovou na Fed Cup 2008

2002 – začiatok sezóny sa stratou 2. miesta v Sydney so 7. nasadenou Testud; jej prvá výhra na Australian Open nad Frazier.

Vzhľadom k zraneniu na pravom zápästí, nastúpila v Paríži na Indoors proti Tu a vyhrala vo štvorhre s Hrdličkovou.

Stiahuje svoju účasť z Doha kvôli zraneniu zápästia; končí ako ôsma v Dubaji, je unavená po zápase s Myskina.

Odstupuje z Indian Wells kvôli zraneniu zápästia pravej ruky; v Miami končí ako prvá s Diaz-Olivou. V Sarasota prehrává a končí ako druhá s Schnyder. Je členom tímu slovenského Fed Cupu, kde so Švajčiarskom v prvej hre stratila dvojhru s M. Casanova.

Vzostupy a pády

V šiestom zápase v Bole končí na druhom mieste s Garbin; hraje vo štvorhre vo finále s Bovina, l. na Garbin / Widjaja v 3. sete. V samostatnej hre zdvojnásobí svoje víťazstvo s Kostanic vo Varšave. Je to jej štvrté finále v posledných šiestich vystúpeniach vo Varšave a piate finále v Poľsku z celkového počtu 12.

Odstupuje z Italian Open proti Panova kvôli zraneniu stehna. Prepadá sa na Roland Garros v 3. sete a Razzano a končí ako ôsma vo Viedni. Pred zápasom s Mandula sa stiahuje z turnaja v Hertogenbosch z dôsledku choroby.

Prehráva vo Wimbledone s M. Casanova; dosahuje druhého semifinále roka v Palerme s Diaz-Oliva. Vo Fed Cupe hre, vyhráva v dvoch zápasoch kde v Slovenskom tíme zaznamenáva víťazstvo nad Francúzskom v postupe do semifinále.

Henrieta Nagyová dosahuje druhého finále roka v Sopote, vyhráva jej šiesty, posledný zápas v kariére v Poľsku. Odstupuje v priebehu finále s kvalifikovanou Safina kvôli podvrtnutiu ľavého členku. Vracia sa jej zranenie členku v Los Angeles.

Kvalifikácie

Končí ako prvá na turnaji v Sugiyama v kvalifikácii na Canadian Open vo víťazstve nad zastúpenou Pierce 76 (7) 67 (4), 75 (väčšina hier v histórii turnaja). Dosahuje 2. miesto až v 3. sete nad Henin ktorá odstúpila kvôli zraneniu ľavého predpínacieho svalu.

2. miesto na US Open so Zvonareva a v Bahia QF vyhrala s obhajcom titulu a hráčkou číslo 2 Seles. V prvej hre prehráva v Tokiu [Princess Cup], odstupuje v Bali kvôli zraneniu pravého predlaktia. Ukončuje sezónu po sebe idúcich strát vo Filderstadt, Bratislave a Luxembursku (prehráva s Pisnik kvôli zraneniu ľavého triesla).

V roku 2003 – ako svetová hráčka číslo 119 postupuje nad jej lepšou 34. svetovou spoluhráčkou top-rebríčku Tanasugarn o umiestnenie vo finále v Pattaya City. Nad 101. hráčkou svetového rebríčka Kurhajcovou získává druhý titul v hre (prvý vyhrala v roku 1997) a deviaty jej kariéry ako jediná nenasadená vo finále WTA Tour.

Henrieta Nagyová 2003 – 2005

2003 – Henrieta Nagyová je členom Slovenského Fed Cupu tímu, ktoré vyhralo nad Nemeckom 3-2. Dosahuje finále vo štvorhre v Casablanca QF s Tatarkovou. V Palermo dosiahla QF a zdvojnásobí svoju víťaznú šnúru v semifinále s Ani.

Dosiahla na turnaj v Roland Garros kde hraje dvojnásobnú QF s Matevzic a Viedenskou a v semifinále s C. Fernandez. Odstupuje z 5. miesta 2.kola v Estorilu po zápase s LL Dulko, vzhľadom k opätovného zraneniu ľavého predpínacieho svalu a tak isto odstúpila v Štrasburgu kvôli rovnakému zraneniu.

Odstupuje z turnajov v Doha a Dubaja so zranením pravého ramena. V Helsinkách, nemôže dokončiť 2 zápas s Cervanova kvôli bolesti ľavého bedra. Získala prvý ITF dvojhrový titul za dva roky na ITF/Biella-ITA. Ako nenasadená, odstupuje tri zápasy na ceste do ITF, Dubaj a Spojené arabské emiráty. V konečnom znení skončila jej sezóna v Top 100 (po vypadnutí 28. júla).

Záchrany

2004 – Dosiahla QF v Štokholme ako svetová jednotka na 86. mieste zachránila sa na 2, mieste na ceste vo výhrach nad 66. Pennett 57 76 (1) 76 (8), a nad 103. Kleinovou. Na druhom mieste v Estorile ako hráčka č. 102 prehrala s 37. Molik.

Ďalej s Cohen-Aloro vo Wimbledone ako hráčka č.91 s hráčkou č.42 Krasnoroutskaya, Ruano Pascual v Palerme s Koukalovou (CZ). V prvej hre na všetkých ostatných štyroch Grand Tour prehrala, a ani sa jej nepodarilo kvalifikovať na tri a viac.

Vo štvorhre postupuje ako finalistka s Kurhajcovou – Prvé párovanie v Palerme, a semifinále v Dubaji s Kostanic odstúpila z turnaja v Sopot kvôli zraneniam, a rovnako aj z Quebec Citykvôli zraneniu pravého zápästia.

Záver kariéry

2005 – Dosiahla QF v Quebec City ako nenasadená, a končí ako 4. v Granville turnaji. Po 6. krát prehráva s eventuálnym víťazom Frazier. Je druhá v Prahe a v Tokiu [Japan Open]. V prevej hre prehrala trikrát a aj v kvalifikácii trikrát (Roland Garros, Wimbledon, US Open). Dosiahla dvojnásobné víťazstvo vo štvorhre a finále v Estorile s Krajičekom a semifinále v Tokiu [Japan Open] s Foretz.

Zdroj: wikipedia.org, nagyova.eu, 

Licencia: Creative Commons Attribution/Share Alike 3.0


Henrieta Nagyová

Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Sociálnych sieťach Facebooku i na Google+

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veĺké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete.

Pridaj komentár