František Helbing

František Helbing

František Helbing 1000 Kronen

František Helbing sa narodil v meste Nové Zámky dňa 25. decembra roku 1870 a zomrel v Budapešti dňa 28. januára roku 1958 bol významný grafik, maliar a výtvarník. František Helbing bol autor grafiky Rakúsko – Uhorskej 1000 Kronen. Pôsobil ako grafický dizajnér mnohých poštových známok. František Helbing študoval vysokú školu umenia a bol univerzitným rektorom.

František Helbing – Kariéra

František Helbing
František Helbing

František Helbing

František Helbing absolvoval umeleckovedné štúdium na škole priemyselného dizajnu a umeleckopriemyselnú školu. Vo veku 22 rokov absolvoval František Helbing litografický kurz a neskôr vyštudoval maliarstvo a grafiku, Po absolvovaní týchto štúdii začal pracovať ako tlačiar. V roku 1906 bol František Helbing odborným asistentom na Fakulte grafiky a na Akadémii výtvarných umení, kde učil až do roku 1936 a v pozícií rektora v rokoch 1927 – 1936.

V roku 1910 škola umeleckopriemyselnej grafiky pozvala Františka Helbinga už ako ich učiteľa. Počas výskumnej práce vyvinul svoj vlastný grafický štýl, vďaka tomu sa rýchlo stal jedným z najznámejších predstaviteľov maďarského umenia. Okrem toho pracoval ako ilustrátor pracovný grafik, maliar a tvorca plagátov. František Helbing získal celú radu národných i medzinárodných ocenení. Niektoré jeho diela majú stálu expozíciu v Národnej galérii v Budapešti.

František Helbing sa zviditeľnil i na Wodiánerovej knižnej súťaži, neskôr sa s úspechom zúčastnil aj na súťaži o Révaiho knihu. Jeho návrhy na titulné stránky kníh sú úzko spojené s obsahom. V r.1898 vyhral František Helbing prvé miesto v súťaži básnické zbierky (albumy). Jeho kariéra je zo začiatku úzko spätá s litografickou technikou. Svoju slávu získal aj s návrhmi maďarských bankoviek. Jeho diela sú zverejnené v maďarskej národnej galerii. V rokoch 1920 až 1935 navrhol František Helbing množstvo známok, no rok 1920 bol pre neho najúspešnejší, pretože sa stal známym maďarským navrhovateľom poštových známok.

Rytec a litograf

Séria poštových známok Madonna s korunou v 5000 korunovej hodnote a obrátená (otočená) Madonna sú najvzácnejšie známky (rarita). Jeho umelecká práca bola však viac zameraná na grafiku. Jeho umelecké vlohy sa prejavovali v oblasti grafiky. Ilustroval knihy v secesnom štýle /východné rozprávky, maďarsko-hunské rozprávky/ ďalej pracoval na poštových známkach návrhoch mínc a bankoviek. Navrhol aj medailu za zásluhy /Corvinov veniec/. Vytváral jedinečné grafické listy, rôzne ozdobné diplomy a plagáty. Významnú zásluhu má František Helbing aj na grafickom rozmnožovaní.

Bol vynikajúcim meď a drevorytcom a litografom. Považuje sa za priekopníka maďarskej reklamnej grafiky. So svojimi prácami bol uspešný na domácich aj zahraničných výstavách. Na začiatku storočia a v období medzi dvoma svetovými vojnami bol František Helbing členom rôznych umeleckých spolkov ako Maďarský maliari aquarel a pastel, Spolok maďarských grafikov, Spolok maďarských meď – rytcov, Maďarské národné výtvarné umenie, Národná komisia pamiatok, Církevní Council umenia, Národní rada pre štipendium atd …

František Helbing patril medzi vedúce osobnosti rôznych umeleckých smerov. V 40. tych rokoch sa ešte zúčastnil na výstavách, pretože ako vytvarnik – učiteľ (učiteľ maliarstva) vyvhoval (prešlo jeho učením) množstvo maliarov a grafikov. Jeho vplyv môžme zaregistrovať v druhej polovici 20. storočia v maďarskej umeleckej tvorbe. Medzi jeho žiakov patrili aj Kaesz Gyula, Szántó Piroska, Bálint Endre, Amerigo Tot, Sigismund Kolos-Vary.

František Helbing – práce

Návrhy bankoviek, plagáty, knižné ilustrácie a sklenené obrazy, fresky na Hotely Lillafüredi Palace sú tiež jeho prácou.

 • Maďarský muž – tvár (inkoust, 1921)

František Helbing – Grafik poštových známok

 • Vojnový zajatec (séria, Hodnota 3 Kronen, 1920)
 • Korunovaná Madonna (séria, Hodnota 10 Kronen, 1921 – 1925)
 • Petőfi (I.séria na 25 a 50 Kronen, 1923)
 • Dobročinnosť (séria 1000 Kronen, 1924)
 • Jókai (I.séria, Hodnota 3 Kronen, 1925)
 • Šport (I.séria, Hodnota 8 Kronen, 1925)
 • Pengő-fillér (I.séria Hodnota 16 a 12, 1926)
 • Madonna (séria, Hodnota 3, 1926)
 • Pengő-fillér (II.) (séria Hodnota 14 a 9, 1928)
 • Svätý Štefan (I.) (séria, Hodnota 3, 1928)
 • Svätý Štefan (II.) (séria, Hodnota 3, 1929)
 • 10. Výročie v úrade guvernéra (séria, Hodnota 5, 1930)
 • Svätý Imrich (séria, Hodnota 4, 1930)
 • Velká Madonna (séria, Hodnota 4, 1932)
 • Lietadlo (séria, Hodnota 9, 10 a 16 fillér, 1933)
 • Pázmány (séria, Hodnota 6, 16 a 20 fillér, 1935)

 

Preklad: Karla Kelemenová a Tibor Szuchan

Licencia: Creative Commons Attribution/Share Alike 3.0


František Helbing

Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Sociálnych sieťach Facebooku i na Google+

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veĺké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete.

Pridaj komentár