Bombardovanie Nových Zámkov

Bombardovanie Nových Zámkov

Bombardovanie Nových Zámkov

Deň 14.marca 1945 znamenal pre nič netušiacich Novozámčanov čiernu stredu. Bombardovanie Nových Zámkov. Slnko vychádzalo nad mestom o 5:50 hodine a nikto vtedy ani netušil, že v tento deň zažije mesto svoj najčiernejší deň vo svojej histórii. V ten deň bolo pre mesto najtragickejšie Bombardovanie Nových Zámkov.

Bombardovanie Nových Zámkov

Bombardovanie Nových Zámkov, ktoré nikdy nebolo

Bombardovanie Nových ZámkovPri návšteve Národného archívu USA sa dostalo do rúk prednostovi MsÚ Ing. Petrovi Ághovi niekoľko zaujímavých dokumentov. Bombardovanie Nových Zámkov. Boli to rozkazy a správy z februára a marca 1945, ktoré prezeral aby konečne priniesol domov vysvetlenie otázky – prečo Nové Zámky bombardovali spojenecké vojská 14. marca 1945 a tým zničili vyše 80% nášho krásneho mesta. Bohužiaľ, k tejto odpovedi sa zatiaľ jednoznačne nedopátral, ale to, čo našiel ho zarazilo viac. 24. februára 1945 vydalo Veliteľstvo 456. brigády (CO 456th BG) tajný dokument pod číslami 96, 97 a 98 – plán útoku na železničný uzol v Nových Zámkoch. Bombardovanie Nových Zámkov.

Ako sa píše v pláne „Hodnotenie: Cieľ je situovaný v Érsekujvár, Maďarsko, na hlavnej linke približne v polovici medzi Viedňou a Budapešťou. Má dve depá pre lokomotívy a niekoľko dielní a opravovní a je schopné obslúžiť značné množstvo prepravy. Bombardovanie Nových Zámkov. Pre jeho strategické umiestnenie vo vzťahu k východnému frontu, tento uzol je jedným z najvýznamnejších cieľov, ktorým sa zásobuje nepriateľ na ruskom fronte. Bombardovanie Nových Zámkov. Posledný nálet: 14. októbra 1944 a to 5. krídlom za viditeľnej identifikácie ako náhradný cieľ. Dokumentácia ukázala, že len malá koncentrácia bômb dopadla na trať, vagóny a dielne v strede cieľa. Niekoľko rozptýlených dopadov bolo na západnom konci a viac na východnom.“ Ďalej fotky z 21. februára 1945 ukazujú cca 300 aktívnych vagónov, 3 parné lokomotívy a ďalšie 3 vlakové súpravy smerujúce na severozápad. „Pozoruhodná aktivita.“ Táto posledná veta spečatila osud mesta. Bombardovanie Nových Zámkov.

Galéria : Nové Zámky Vojnové udalosti

Ďalej dokument podrobne opisuje plán útoku a prípadné ďalšie ciele. Na základe plánu bol vydaný rozkaz 7. marca 1945 o 15:30 pre 304. bombardovacie krídlo, aby vzlietlo nasledujúci deň a vykonalo plánovaný útok. Lietadlá vzlietli 8. marca 1945 z viacerých základní v Taliansku medzi 7:55 a 8:10, nad cieľ prišli v dvoch vlnách ako Červené zoskupenie o 12:20 a Modré zoskupenie o 12:40. Kôli zlému počasiu bolo bombardovanie neúspešné. Bombardovanie Nových Zámkov. Slovenský hydrometeorologický ústav potvrdil počasie pre oblasť Nových Zámkov na tento deň nasledovne: „Maximálna denná teplota vzduchu dosiahla 0,2°C, minimálna denná teplota vzduchu -3,3°C. Teplota vzduchu nameraná o 7h bola -3,2°C, o 14h -0,2°C, o 21h 0,0°C. Relatívna vlhkosť vzduchu nameraná o 7h bola 81%, o 14h 49%, o 21h 65%. Počas celého dňa vial mierny až dosť čerstvý severozápadný vietor s rýchlosťou ráno o 7h 4m/s, o 14h 6m/s o 21h 4m/s. Slnečný svit trval 5,3hodiny. Ráno o 7 h bolo skoro jasno (2/10 pokrytia oblohy oblakmi), popoludní a večer zamračené (10/10 pokrytia oblohy oblakmi).

V uvedený deň boli pozorované aj atmosférické zrážky vo forme slabého sneženia, pričom sa z tohto sneženia vytvorila nesúvislá snehová pokrývka a celkový denný úhrn zrážok dosiahol 0,0mm (nemerateľné množstvo zrážok).“ Zlé počasie nad mestom ho zachránilo od ďalšieho bombardovania, ale ako vieme, nie na dlho. Akonáhle sa počasie zlepšilo, mesto bolo v podstate zrovnané so zemou o 6 dní neskôr, v nešťastnú stredu, 14. marca 1945.

14. marec 1945 Bombardovanie Nových Zámkov

14.marec 1945 znamenal pre nič netušiacich Novozámčanov čiernu Stredu. Slnko vychádzalo nad mestom o 5:50 hodine a nikto vtedy ani netušil, že v tento deň zažije mesto svoj najčiernejší deň vo svojej histórii. Len sedem dní chýbalo do kalendárnej jari po strastiplnej zime, keď život v meste bol ešte poznačený bombardovaním zo 7. a 14. októbra 1944. Vtedy ešte nikto netušil, aká tragédia postihne obyvateľov v osudný 14. marec 1945. Túto udalosť neraz opísali a popísali historici – aj rozporuplné. Pre bežných občanov nie to bolo podstatné, že a či to boli anglo-americké lietadlá. Podstatou bolo, že zhodili pustošivé bomby, že prišlo o život okolo štyritisíc ľudí, že padli za obeť ich domovy, že zničili historické stavby. Nové Zámky zo všetkých miest bývalého Československa boli najviac poškodené bombardovaním. Najväčšiu ujmu však utrpeli ľudia. Hádam nebolo v meste rodiny, ktorá by nesmútila za niekým alebo za niečím. Komu sa podarilo zachrániť – nám najmä vďaka duchaprítomnosti mamky, keď sa s nami dostala v poslednej chvíli do úkrytu – hľadal príbuzných v nádeji, že prežili. Mnohokrát márne. Taký bol prípad aj Gizely Zemkovej. Bola presvedčená, že jej manžel Jozef je šikovný a unikol nebezpečenstvu. Mýlila sa.

Až po dvoch dňoch zistila, že je medzi obeťami. Mnohí sa nedokázali spamätať zo šoku ani po rokoch. Júlia Budová stratila celú rodinu – mamu, otca, sestru, manžela aj dieťa. Poznačilo ju to na celý život. Chvíľami sa človek zamýšľal, že kto dopadol lepšie, či tí, ktorí zomreli, alebo tí, ktorí prežili s neliečiteľnými duševnými postihmi. Možno najspokojnejší boli tí, ktorí bombardovanie nariadili a piloti lietadiel, ktorí úspešne splnili rozkaz a šťastne sa vrátili domov z misie a mohli sa s radosťou zvítať so svojimi blízkymi. V Nových Zámkoch sa zatiaľ pochovávalo. Keď Karol Chrupka, vtedajší známy novozámocký futbalista zvaný Gadžo, sa po vojne vrátil z amerického zajatia vo Francúzsku domov a s túžbou chcel vidieť futbalové ihrisko, prekvapene zistil, že ihrisku chýba plot z dosák. Dozvedel sa, že aj ploty sa rozoberali a dosky sa použili na rakvy.

Galéria : Nové Zámky Vojnové udalosti

Povojnové rany si aj príroda dlho liečila. Znova sa musela zúrodňovať pôda, vypestovať stromy, veď ľudia chodili kupovať jablká a iné ovocie na stredné Slovensko. Nové Zámky vstali z popola vďaka pracovitým rukám obyvateľov. Teraz má väčšina ľudí po hmotnej stránke všetko, čo potrebuje a možno ešte viac toho, čo nepotrebuje. Asi preto sú ľudia, ktorí tvrdia, že čo bolo v minulosti, dnes už neplatí. Vstávajú noví bojovníci. Bojujú a bojujú. Neľútostné boje postihujú – ako to bolo aj v Nových Zámkoch 14.marca 1945 – tých najnevinnejších: deti, ženy a starých ľudí.

Po skončení strašnej druhej svetovej vojny sa hrdili, že budú žiť až do smrti bez vojny a krviprelievania. Pre nás to ešte platí, ale mnohé národy sveta dnes bojujú jeden proti druhému. Je to možné, že ani po takej príučke, akú dejiny dovtedy nepoznali, sa ľudstvo nepoučilo? Asi je ľudský údel oveľa ťažší, než si myslíme. Taký ťažký, že k tomu, aby sme ho uniesli, potrebujeme ilúziu, že tá vojna skončená v roku 1945, bola na našom území poslednou vojnou, a že nová jar 2010 a mnohé ďalšie jari budú vždy znamenať radosť z príchodu nového života.

 

Zdroj: novezamky.sk, nztv.eu


Bombardovanie Nových Zámkov

Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Facebooku i na Google+.

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veľké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete.

One thought on “Bombardovanie Nových Zámkov

Pridaj komentár