Lucien Aigner

Lucien Aigner

Lucien Aigner

Lucien Aigner bol maďarský fotograf a priekopník novinárskej fotografie svetového formátu. Lucien Aigner sa narodil v roku 1901 v Nových Zámkoch, Rakúsko-Uhorsko (kedysi Érsekújvár) a zomrel v roku 1999 v Waltham, Massachusetts.

Lucien Aigner 14. 8.1901 - 29.3.1999
Lucien Aigner
14. 8.1901 – 29.3.1999

Už v deviatich rokoch dostal Lucien Aigner svoj prvý fotoaparát , značky box Brownie , a začal fotiť hlavne svoju rodinu. V 25 rokoch , sa stal Lucien Aigner reportérom v Budapešti, v maďarských novinách Az Est, a začal neskôr  začal čoskoro fotiť pre ich publikáciu.

V roku 1925 vynález: vreckový fotoaparát Leica zmenil beh dejín fotografie. Na rozdiel od fotoaparátov pred ním, sa s touto ručnou kamerou dalo fotografovať za súčasných svetelných podmienok a vo väčšine situácií, vrátane interiéru a v noci.

Preto má umelec schopnosť zachytiť ľudské interakcie prirodzené a často spontánne za rôznych okolností. Lucien Aigner sa naučil používať fotoaparát Leica a pripojil sa k radom takých známych majstrov ako Alfred Eisenstaedt, Robert Capa a Henri Cartier – Bresson.

Lucien Aigner

V roku roku 1935 pracoval v Paríži ako korešpondent v Londýne, pre generálnu tlač na Stresa Conference. Lucien Aigner tam zachytil jednu z jeho najpamätnejších fotografií uvoľnené Mussoliniho zášklby nosom, obrázok z krytu z roku 1940 dal časopis Newsweek Lucien Aignerovi medzinárodné uznanie za najlepšieho fotoreportéra.

V roku 1941 emigruje z Francúzska do Spojených štátov, aby unikol nacistickej perzekúcii. Lucien Aigner strávil nejaký čas v meste Princeton kde fotil Alberta Einsteina. Tieto neskoršie fotografie Einsteina sa dnes stali synonymom s názvom “ Lucien Aigner „. V skutočnosti boli Lucien Aigner s Einsteinom dobrý priatelia a zároveň bol jeho obľúbeným fotografom.

Diela Luciena Aignera sú zastúpené v mnohých významných zbierkach, vrátane Metropolitného múzea umenia, Múzea moderného umenia, Smithsonian Institution, ICP v New Yorku, Victoria & Albert v Londýne a Bibliotheque Nationale v Paríži .


LUCIEN AIGNER: Život s kamerou

Lucien bol jedným z prvých fotografov ktorý používal revolučný 35mm fotoaparát v už v roku 1930. Jeho fotografie nesú divákov späť do doby, kedy excentrické osobnosti a veľké politické osobnosti, (Hitler, Mussolini, atď), otriasali a tvárnili svet. Publikum ho priviedlo do ulíc Paríža, na hrajúce sa deti, zamilované páry, ľudí ktorých zachytil v momente kedy nevedeli o Aignerových túlavých očiach a zachytil ich v tejto sitácii svojím fotoaparátom. Aigner vo videu pripomína udalosti, niektoré bolestivé, niektoré šťastné, ktoré ho priviedli do Great Barrington v Massachusetts, a nakoniec sa v jeho rozprávaní vrátite k jeho láske k fotografovaniu i vo veku 82 rokov.

Lucien Aigner – Život

Lucien Aigner
Lucien Aigner

Aignerov prvý fotoaparát bol Brownie, ktorý si zaobstaral v deviatich rokoch a fotografoval svoju rodinu. V roku 1926 sa Aigner stal reportérom maďarskej novinárskej skupiny „Az Est“ a čoskoro pre nich začal fotografovať. V tomto období začal používať fotoaparáty Leica.

V roku 1935 Aigner dokumentoval parížsku konferenciu Stresa ako korešpondent London General Press. Vyfotografoval Mussoliniho práve vo chvíli, keď sa chystal kýchnuť a rukou si upcháva nos. Tento snímok sa dostal na obálku Newsweek v roku 1940 a Aigner si upevnil pozíciu významného fotožurnalistu. V roku 1941 emigroval z Francúzska do Spojených štátov, aby unikol nacistickémmu prenasledovaniu.

Lucien Aigner – Najslávnějšie kolekcie

  • Lucien Aigner - New York
  • Lucien Aigner - Paris
  • Lucien Aigner - Personalities
  • Lucien Aigner - Reportage

 

Zdroj: wikipedia.org


Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Facebooku i na Google+.

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veĺké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete..

Pridaj komentár