Balla – spisovateľ novozámocký rodák

Balla – spisovateľ novozámocký rodák

Balla – spisovateľ novozámocký rodák.

Vladimír Balla sa narodil 8. mája roku 1967 v našom meste Nové Zámky. Balla je slovenský spisovateľ a novozámocký rodák.

Vladimír Balla
Vladimír Balla

Balla – spisovateľ novozámocký rodák, vlastným menom Vladimír vyštudoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave.

Po štúdiách pracoval a doposiaľ sústavne pracuje na Okresnom úrade práce v Nových Zámkoch. Balla sa stal Laureátom Ceny Ivana Kraska a je viacnásobný finalista ceny Anasoft Litera.

Poviedky začal uverejňovať časopisecky od roku 1992 uverejňoval svoje poviedky v časopisoch Dotyky a Literárny týždenník. Knižne debutoval zbierkou poviedok Leptokaria (1996).

Balla – spisovateľ novozámocký rodák

Vladimír Balla publikuje krátke prózy len pod svojím priezviskom . Doteraz vydal sedem poviedkových kníh.

Jeho knihy si môžete zakúpiť  TU.

 

Vtipný rozhovor so spisovateľom Ballom na Voices Live 27

dňa 29.11.2012

[symple_toggle title=“Balla – Diela“ state=“closed“]

  • Leptokaria – 1996, zbierka poviedok. Základným a prakticky nemenným stavom postáv jeho poviedok je osamelosť, ktorá sa nestráca dokonca ani vo vzťahu muža a ženy. Mení sa len na tzv. „dvojosamelosť“. Postavy sa prejavujú najmä ako kruté, nenávistné indivíduá, ktoré však svojím konaním prezrádzajú zároveň túžbu intenzívne a poctivo žiť, odolať banalite každodenného prežívania.
  • Outsideria – 1997, autorov pokus spojiť pôvodne samostatné poviedky do románového celku
  • Gravidita – 2000, 17 poviedok najnovšej zbierky talentovaného mladého prozaika (nositeľa Ceny Ivana Kraska) čitateľa opäť zavedie do tajomných zákutí ľudskej existencie, do krajiny temna, osamelosti či čierneho humoru.
  • Tichý kút hľadania – 2001, kniha 10 krátkych próz nám ponúka vstupenku do sveta, ktorého piliere stojí na fragmentoch texte, jazyka i postáv, pričom sa antihrdina stvárňuje ako hračka spoločenských pohybov.
  • Unglik – 2003, v poradí piata Ballová kniha nenarušuje základné kontinuitu jeho diela. Ide o opis pocitových situácií osamelosti, neúspešnosti, osobného sklamania.
  • De la Cruz – 2005, v hlavnej úlohe poviedkovej knihy hrá problematický život, ktorý plynie sám od seba. Dlhšie poviedkové texty sa striedajú len s kostrami príbehov. Ide o akési úlomky a fragmenty – pár riadkov, jedna alebo dve stránky. Niekedy sa autor obmedzí iba na opis javu, či skôr na prepis krčmových rečí, inokedy sa dá pozorovať skutočnosť námetu na filozofickú úvahu, občas vysloví ponaučenie. Autor sa prednostne zameriava na partnerské a rodinné vzťahy. Sú to vzťahy poznačené vzájomným nepochopením a sklamaním .
  • Cudzí – 2008, Po úspešnej knihe De la Cruz prichádza Balla s novým súborom textov-náhľadov do každodenného života niektorých zvláštnych jedincov, textov-temných vízií, spoza ktorých prebleskuje krutá, ale zároveň osviežujúca irónia a svojrázny zmysel pre humor.
  • V mene otca – 2011, Ballova novela V mene otca (In de Naam van de Vader) vyšla roku 2013 v prestížnom holandskom vydavateľstve Uitgeverij Douane. Preložil Abram Muller. Kniha bola prezentovaná v 3 holandských mestách: Amsterdam – prezentácia v Universiteit van Amsterdam, Roterdam – prezentácia v Letterencafé Tsjechov & co., Den Haag – prezentácia v The Embassy of the Slovak Republic
  • Oko – 2012, zbierka troch poviedok[/symple_toggle]

Ballova novela „V mene otca“ (In de Naam van de Vader) vyšla v prestížnom holandskom vydavateľstve Uitgeverij Douane. Preložil Abram Muller.
Prezentácie knihy boli v 3 holandských mestách: Amsterdam, Roterdam, Den Haag

 

 

Zdroj: internet , google.com, literarnyklub.sk, wikipedia.org


Balla – spisovateľ novozámocký rodák

Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Sociálnej Sieti Facebooku i na Google+

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veĺké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete.

Pridaj komentár