Nové Zámky 1968

Nové Zámky 1968

Nové Zámky 1968

Nové Zámky 1968 – Vstup „spriateľených“ okupačných vojsk a reakcia obyvateľov Nových Zámkov nedala na seba dlho čakať, už 22. augusta 1968 ráno sa objavili v meste nápisy…

Viac sa dočítate TUNOVÉ ZÁMKY 21.AUGUST 1968

Nové Zámky 1968Okupácia sa začala v noci z 20. na 21. augusta 1968. Okrem vojakov Sovietskeho zväzu sa jej zúčastnili aj jednotky Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR. Celková sila inváznych vojsk bola 27 divízií, čo predstavovalo vyše 500 000 vojakov a asi 6 300 tankov, 2 000 diel a 800 lietadiel. Nové Zámky 21.august 1968

Nové Zámky 1968

Dňa 21. augusta roku 1968 bola vpádom vojsk Varšavskej zmluvy Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR, obsadená väčšina dôležitých miest v ČSSR a neobyšla táto tragická udalosť ani naše mesto Nové Zámky. Okupácia zastavila proces demokratizácie a pomaly odštartovala normalizáciu, ktorá zrušila všetky výdobytky socializmu s ľudskou tvárou.

Mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Nové Zámky 1968

Tieto udalosti mali aj v našom meste svoju obeť. Bol ňou

 

Dominik Teplan

ktorý sa narodil 4. októbra 1908, bol ženatý a mal jednu dcéru. V popisovanej dobe pracoval ako príslušník Zboru ozbrojenej ochrany železníc a býval v obci Hul v okrese Nové Zámky. Dňa 12. októbra 1968 sa na bicykli vybral do Nových Zámkov na nákup do lekárne. Cestou k stanici ho míňala kolóna maďarských vojenských vozidiel a odbočujúci cyklista Dominik Teplan dal rukou zreteľné znamenie o zmene smeru jazdy. Vodič jedného z nákladných automobilov, vojak Lászlo Szabo, však znamenie nerešpektoval a vzápätí pána Teplana zrazil. Hoci svojou nepozornosťou spôsobil československému občanovi ťažké zranenia, vôbec nezastavil a pokračoval v jazde. Veliteľ maďarskej kolóny Dominika Teplana naložil do svojho automobilu a dopravil ho na polikliniku v Šuranoch, cyklista však zomrel už počas prevozu. 

Prípad prevzal maďarský vojenský súd, ktorý však úplne v intenciách doby 29. novembra 1968 zbavil Lászlóa Szabo obvinenia s tým, že Teplan údajne porušil predpisy cestnej premávky.

Dominik Teplan bol pochovaný na cintoríne v obci Húl.

Nové Zámky 1968  Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky v Historickom VIDEO zobrazení 


Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Facebooku.

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veĺké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete.

 

[gs-fb-comments]