Nové Zámky Lokomotíva Albatros

Nové Zámky Lokomotíva Albatros

Nové Zámky Lokomotíva Albatros

Lokomotíva 498.1 prezývaná Albatros jednička alebo jednotkový albatros je pokračovaním úspešných albatrosov radu 498.0. Pre potreby vzrastajúcou dopravy vyrobili Škodove preteky v Plzni pre Československé štátne dráhy v roku 1954 15 kusov týchto lokomotív. Za účelom zvýšenia výkonu bol dosadený nový kotol z nákladných lokomotív radu 556.0 a použité ďalšie moderné prvky – mali valivé ložiská na dvojkolesia aj ojnice, nový typ ventilového regulátora, mechanické prikladacie uhlia a rad ďalších zlepšení. Vďaka týmto doplnkom a technickým riešením lokomotíva radu 498.1 predstavuje vrchol nielen československej produkcie parných lokomotív.

S 556.0 tvoria európsku špičku vo svojej triede napr. Mechanické prikladacie sa vyskytoval v Európe len vo Francúzsku a v Československu, pričom Francúzsko prikladača dovážala z USA.

Od začiatku prevádzky boli lokomotívy využívané predovšetkým na najťažších rýchlikoch na hlavnej trati Praha – Bratislava, do ich elektrifikácia tiež Bratislava – Košice či Žilina – Bohumín. Práve nástup nové elektrické a tiež motorové trakcie spôsobil od konca 60. rokov postupný útlm prevádzky aj radu 498.1, ktorá sa tak dostala aj do Plzne s určením pre pražskú trať. Tu lokomotívy slúžili až do roku 1975, zatiaľ čo na slovenských boli vyradené už o dva roky skôr. Úplne posledná lokomotíva 498.103 bola nasadzovaná v Domažliciach až do jesene roku 1976.

Nové Zámky Lokomotíva AlbatrosNové Zámky Fotoalbum

Mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Nové Zámky Lokomotíva Albatros 498 104 Nové Zámky 17.11.2009

Nové Zámky Lokomotíva AlbatrosNové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky v Historickom FOTO a VIDEO zobrazení


Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Facebooku.

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veĺké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete.

 

[gs-fb-comments]