Site icon Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Kroje Kultúra

Nové Zámky Kroje Kultúra

Kroj, tiež označovaný ako ľudový kroj, ľudový odev alebo ľudový oblek. Ide o charakteristický odev určitej skupiny – etnografické, profesijné (predtým napríklad cechy), odev konkrétneho spolku a ďalších ľudových komunít. Každý kroj sa vyznačuje nezameniteľnými prvky (napríklad druh výšivky, čipky, farba použitého materiálu, materiál samotný, strih). Často sa dedil (a stále dedí) z generácie na generáciu. V rámci regionálnych typov možno kroje členiť podľa postavenia ich nositeľa, ďalej je možné rozpoznať kroje pracovné od sviatočných, svadobných alebo obradných. Inak vyzerá kroj pre slobodné, inak pre vydaté a ženatých. Kroj sa tiež líšia podľa ročného obdobia – v zime k nemu pribúdajú kratšie alebo dlhšie kabáty, živôtiky a rôzne ďalšie súčasti.

Možno z neho napríklad určiť, akého zamestnanie boli jeho nositelia (najvýraznejším príkladom sú mlynári). Kroj chudobnejších, prostých ľudí bol často archaičtějšího materiálu (plátno a pod.) Aj výzdoby (batika, modrotlač, geometrická výšivka), kdežto kroj sedliackych vrstiev bol vyrobený z drahších látok, často aj s väčšou ozdobnosťou (farebné koráliky, bohatší výšivky a čipky, drahšie materiál – brokát, satén, zamat a pod.) Dnes je kroj symbolom stále udržiavaných alebo obnovených ľudových osláv a obyčajov (napríklad hody a fašiangy) a národnej hrdosti. Stretneme sa s ním na folklórnych slávnostiach a festivaloch, v (nielen) regionálnych múzeách atď. Pomerne novodobú záležitosťou (vznik a rozmach pred 2. svetovou vojnou) sú krojové plesy.

Nové Zámky Fotoalbum

Mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Nové Zámky Kroje Kultúra

  Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky v Historickom VIDEO zobrazení


Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Facebooku.

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veĺké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete.

 

[gs-fb-comments]

Exit mobile version