Site icon Nové Zámky Fotoalbum

Mužla – Nové Zámky Okolie

Mužla - Nové Zámky Okolie

Mužla - Nové Zámky Okolie

Mužla (maď. Muzsla) je obec na Slovensku v okrese Nové Zámky. V obci Mužla je rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie z roku 1731. Obec patrí do mikroregiónu Dolné Pohronie a južnej časti Podunajska, Euroregión Ister – Granum (Ister-Granum Eurorégió), Južný región.

Mužla
erb obce

Časti obce: Malá Mužla, Čenkov, Jurský Chlm. Obec s približne 2000 obyvateľmi, leží v Podunajskej nížine na južnom okraji hronskej tabule, 8 km západne od Štúrova. Obec Mužla patrí do okresu Nové Zámky. Oficiálna webová stránka obce MužlaOficiálna stránka obce

Obec z juhu ohraničuje rieka Dunaj a zo severu Belianske kopce. Prvé písomné správy o obci pochádzajú z roku 1156, keď patrila k hradu Tekov, avšak dejiny osídlenia jej územia začínajú už v období neolitu. Dokumentujú to archeologické nálezy v Čenkove.

Obec Mužla má základnú školu, materskú školu, kultúrny dom, športové ihrisko a športovú halu. Treba ešte spomenúť vinohradníctvo, čo má v obci asi 400 ročnú tradíciu. Mužlianske víno má dobré meno nielen v celej republike, ale aj za hranicami.

Na území katastra obce Mužla sa nachádzajú aj národné prírodné rezervácie „Čenkovská step, Čenkovská lesostep“, prírodná rezervácia „Jurský Chlm“ a prírodná pamiatka „Mužliansky potok“. Údolie Dunaja, okolité lesy a kopce ponúkajú dobrodružné výlety pre miľovníkov prírody.

Mužla – Nové Zámky Okolie

[symple_googlemap title=“Mužla – Nové Zámky okolie“ location=“Mužla, Nové Zámky, Slovenská republika“ zoom=“10″ height=250]

 

Obec leží v Podunajskej nížine na južnom okraji hronskej tabule, 8 km západne od Štúrova. Prvé písomné správy o obci pochádzajú z roku 1156, keď patrila hradu Tekov, avšak dejiny osídlenia jej územia začínajú už v období neolitu. Dokumentujú to archeologické nálezy v Čenkove.

Rímsko-katolický kostol P. Marie v Mužli pochádza až z roku 1332. V roku 1700 bol kostol obnovený a v roku 1731 bol celkom prebudovaný. Terajšiu podobu dostal Mužliansky kostolík v roku 1817. Na južnom okraji obce sa nachádza studňa Pána, ktorá pochádza z čias kráľa Štefana.

Železničná stanica prevádzkuje od roku 1851. Budova školy bola dokončená v roku 1916. Do roku 1909 Mužla bola sídlom okresu Parkány (Štúrovo), v obci bol okresný súd a úrad stoličného sudcu.

Chránené územia v okolí obce Mužla:

Katastrálne územie obce má výmeru 5210 ha, z toho 3371 ha poľnohospodárskej pôdy, 889 ha lesa, 565 ha vodnej plochy, 269 ha zastavanej plochy a 102 ha inej plohy. V súčasnosti sa počet obyvateľov v obci pohybuje okolo 2000.

K obci patria osady Čenkov, Jurský Chlm a Malá Mužla.

Obec má materskú školu, kultúrny dom, športové ihrisko a športovú halu. V obci prevádzkuje aj Hotel Montanara. Treba ešte spomenúť vinohradníctvo, čo má v obci asi 400 ročnú tradíciu. Mužlianske víno má dobré meno v celej republike.

Na území katastra obce sa nachádzajú aj národné prírodné rezervácie „Čenkovská step“, Čenkovská lesostep“, prírodná rezervácia „Jurský Chlm“ a prírodná pamiatka „Mužliansky potok“.

  Zdroj: Wikipedia.org, muzla.sk Licencia: Creative Commons Attribution/Share Alike 3.0


Mužla – Nové Zámky Okolie

Nové Zámky v historickom, súčasnom FOTO a VIDEO zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum

Nové Zámky Fotoalbum, mesto Nové Zámky v historickom, súčasnom Foto a Video zobrazení. Nové Zámky Fotoalbum je pre nadšencov histórie Nových Zámkov.

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Sociálnej Sieti

Našu stránku a dianie na nej môžete sledovat na Facebooku i na Google+

Naša webová stránka Nové Zámky Fotoalbum, je pre obyvateľov Nových Zámkov a nadšencov histórie Nových Zámkov. Stránka Nové Zámky Fotoalbum je Informatívneho charakteru, jej obsah sa snaží priblížiť obyvateľom, ale aj potencionálnym turistom mesta Nové Zámky jej históriu, aby mohli bližšie spoznať jej farebnosť a rôznorodosť. Stránka slúži k vzdelávaniu a rozšíreniu si svojich znalostí o histórii mesta Nové Zámky. Najdete u nás veĺké množstvo zaujímavostí o našom meste, jeho históriu, a veľké množstvo FOTO a VIDEO materiálu, ďalej zaujímavé miesta v našom meste i velké množstvo informácií o Osobnostiach našeho mesta, ktoré sa pričinili o jeho zviditeľnenie vo svete.

Exit mobile version